XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA | (Mk 9, 30-37) Druga zapowiedź męki i wezwanie do pokory


Brak uwagi na drodze kończy się zazwyczaj przeoczeniem miejsca, do którego się jedzie; ewentualnie nie zjechaniem na autostradzie wyznaczonym zjazdem i w efekcie trzeba później trochę nadrobić; czasem kończy się jakąś kraksą, a czasem tragicznym wypadkiem. Brak uwagi na to, co ważne, powoduje prędzej czy później konsekwencje mniejsze, bądź większe, ale zawsze!

Dziś w Ewangelii widzimy scenę, gdy Jezus mówi Swoim uczniom o najistotniejszej rzeczy, która się wydarzy. Szykuje ich poniekąd na to, co będzie – jednak oni nie uważają na słowa Jezusa, nie skupiają się na tym, co On mówi, tylko zajmują się sobą i tym, kto z nich jest najważniejszy!

Doskonale wiemy, jakie były efekty tego, że Apostołowie nie słuchali i nie skupiali swojej uwagi na tym, co Jezus mówił; w momencie wydarzeń, o których Jezus im wcześniej wspominał, oni uciekli – nie byli przygotowani przez wcześniejszy brak uwagi i skoncentrowania się na słowach Jezusa, co przyniosło swoje konsekwencje w tym, jak przeżywali te wydarzenia w momencie ich zaistnienia.

Jest to, kochani, dla nas ogromna lekcja, aby z uwagą i skupieniem wsłuchiwać się w to, co Bóg do nas mówi podczas Eucharystii w czytaniach, w Ewangelii, na osobistej modlitwie czy w jakichś konkretnych wydarzeniach życiowych – ponieważ w tym wszystkim zawarte są znaki i konkretne wskazania do tego, co ma nadejść i w czym będziemy potrzebowali właśnie tego, o czym być może Jezus mówi dziś.
Najpiękniejszym przykładem i wzorem takiej postawy jest Maryja: Ona wszystkie sprawy chowała i rozważała w Swym sercu; nic, co związane z Bogiem, nie umknęło Jej uwagi, a kiedy przyszedł czas cierpienia i ogromnej próby, Ona wiedziała, gdzie ma być. Jej Serce, choć mieczem przeszyte, było na to gotowe!