Archiwum autora: Joanna

IV NIEDZIELA ZWYKŁA

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

IV NIEDZIELA ZWYKŁA | (Łk 4,21-30)
Jezus odrzucony w Nazarecie


Czytając dzisiejszą Ewangelię, pomyślałem sobie, że odkąd Jezus pojawił się na świecie, zawsze byli tacy ludzie, którzy Go nie chcieli i dzisiejsza Ewangelia również ukazuje takich ludzi, którzy w zetknięciu z prawdą chcą pozbyć się Jezusa i nie tylko z granic swojego miasta, lecz również ze swojego życia – czyli chcą Go strącić z góry.

Dziś tak mocno to widać, jak wiele państw, ludzi nie chce Boga. Woli żyć w kłamstwie i ułudzie, niż przyjąć prawdę, nią żyć i dzięki niej być prawdziwie szczęśliwymi i wolnymi.

Dobrze dziś zadać sobie pytanie: czy przyjmuję Jezusa z całą prawdą i nauczaniem? Czy kiedy się z czymś nie zgadzam, na coś denerwuję, to usuwam Go z granic swojego myślenia, działania, ze swojego serca?…

II NIEDZIELA ZWYKŁA

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

II NIEDZIELA ZWYKŁA| (J 2, 1-11)
Pierwszy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej


Pewnie gdybyśmy tak pomyśleli, to na niejednej imprezie w życiu byliśmy. Wesele, urodziny, może studniówka czy inna zabawa okolicznościowa. Sięgnąć pamięcią do takich zabaw, to czasem aż wstyd, bo różnie to bywało, na tyle różnie, nawet nie chcemy oglądać nagrań z danych wydarzeń.

Dziś w Ewangelii słyszymy, że Jezus jest na weselu. Moglibyśmy się zastanawiać co tam robił, czy tańczył, śpiewał, czy pił wino, jak reagował na solidnie podpite towarzystwo, jak się zachowywał. Pytań byłoby pewnie wiele, ale jedno co jest ważne i w gruncie rzeczy najważniejsze, to fakt, że Jezus jest po prostu obecny, że JEST!!

Ewangelia dzisiejsza przypomina nam wszystkim kochani, że kto zaprosił Jezusa do swojego życia, ten musi mieć pewność, że Jezus jest w nim obecny!!

Dzisiejsze Słowo również przypomina, że Jezus gotów jest uzupełniać wszystkie nasze życiowe braki, jeżeli tylko będziemy żyć według tego co On mówi, według tego co naucza!

Dlatego pamietajmy kochani, że Bóg JEST obecny w naszym życiu i każdemu kto żyje Jego Słowem, gotów jest uzupełnić w sercu to, czego dziś brakuje mu najbardziej!!

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO| (Łk 3,15-16;21-22)
Chrzest Jezusa


Czy Jezus potrzebował chrztu? Można by było zapytać w tę niedzielę Chrztu Pańskiego. Najprawdopodobniej nie, jednak Jezus nie czynił niczego, co nie miałoby być dla nas ważne i to co robił, mówił jest dla nas wskazówką i drogowskazem, aby czynić tak samo!

Jednak piękne jest też to, że Jezus nie czyni tego sam, tylko pokornie przyjmuje chrzest od Jana. To pokazuje, że nikt sam sobie nie może udzielić jakiegokolwiek Sakramentu, sam sobie dać Boga – tylko zawsze towarzyszyć temu musi drugi człowiek. Nawet jeżeli jest to jawnogrzeszny kapłan – choć czyni to niegodnie, to mimo wszystko skutecznie!

Dlatego warto dziś podziękować Bogu za tych „Janów, których postawił na naszej drodze i ciągle stawia tych, dzięki którym otrzymujemy Boga w różnej formie, czy to w Sakramentach, czy w świadectwie, czy wychowaniu i byciu obok. I róbmy wszystko, abyśmy czy dziś, czy w przyszłości, również stawali się dla innych „Janem”, który będzie dawał Boga.

BOŻE NARODZENIE

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO| (Mt 1, 1-25)
Rodowód Jezusa Chrystusa i zapowiedź Jego narodzenia


Dziś Święto Świętej Rodziny!! Można by było powiedzieć: idealnej rodziny, której mimo wszystko nie ominęły trudności i problemy. Ważne jest, kochani, abyśmy przy dzisiejszym święcie uświadomili sobie, że Święta Rodzina miała w swoim życiu naprawdę „pod górkę” i ciągle musieli się z czymś zmagać.

Od samego początku przyjście Jezusa na świat, czyli życie było w niebezpieczeństwie. Nie było miejsca dla życia i Boga oraz po urodzeniu Jezusa strach przed okrutnym Herodem.

Gdybyśmy spojrzeli na dzisiejsze rodziny, ta dosłownie walka toczy się ciągle o to samo życie i o Boga! Tak bardzo narażone jest życie i wiara, tak wiele rodzin dziś utraciło wiarę i świadomość czym jest życie i jak ważnym ono jest!

Niech Boże narodzenie i ten upór Józefa i Maryi, który miał swój fundament w wypełnianiu Woli Bożej będzie dla nas, a szczególnie dla każdej rodziny, pięknym świadectwem i motywacją!!

IV NIEDZIELA ADWENTU

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

IV NIEDZIELA ADWENTU | (Łk 1, 39-45) Maryja jest Matką oczekiwanego Mesjasza


Adwent to czas skupienia, oczekiwania, czas zatrzymania i zastanowienia się nad tym, co ma się wydarzyć, dobrze przeżywając chwilę obecną.

Maryja jednak, w dzisiejszej Ewangelii, idzie z pośpiechem, rzadko, bądź wcale nie ma na kartach Pisma Świetego odnotowanego pośpiechu Maryi, szczególnie wtedy, gdy dowiaduje się o tym, że jest w ciąży.

Pośpiech Maryi pojawia się, gdy trzeba nieść pomoc krewnej oraz gdy trzeba zanieść drugiemu człowiekowi Jezusa. Pośpiech Maryi ukazuje pośpiech Boga, który chce się spotkać z człowiekiem, który właśnie w taki sposób idzie ku nam.

Jeżeli dobrze przeżywamy Adwent, dostrzeżemy jak Bóg chce być z nami, jak bardzo Jemu zależy na tym, aby pojawić się w naszym życiu na stałe, na zawsze! Pośpiech Boga ku nam ma swoje źródło w wielkiej Jego miłości do nas! Wyjdźmy Mu na spotkanie, bo niebawem przyjdzie!

III NIEDZIELA ADWENTU

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

III NIEDZIELA ADWENTU | (Łk 3, 10-18)


Dziś Trzecia Niedziela Adwentu zwana «Niedzielą Radości». W Adwencie, poza Roratami, kolor szat liturgicznych jest fioletowy, taki sam jak w czasie pogrzebu. Może to trochę dziwić, bo przecież czekamy na narodziny Jezusa, a nie obchodzimy czyjąś śmierć. Okazuje się jednak, że fiolet oznacza tęsknotę za osobą, która odeszła, jak również za Bogiem, Który nadchodzi. Dlatego dziś kolor szat litrurgicznych to róż, ponieważ rozjaśnia się fioletowy ukazując tym samym radość z faktu, że Pan jest już blisko, blisko mnie, który Go bardzo potrzebuje!

Dzisiejsza niedziela ma nam wszystkim, kochani, przypomnieć o radości, która winna być częścią naszego życia, bo Bóg jest ciągle blisko nas i choć zdarzają się sytuacje smutku, cierpienia i tęskonoty, ten kolor fioletowy jest bardzo często obecny w naszym życiu, to jednak Bóg ma moc przemienić każdy smutek w radość, każdy ból w łaskę siły i nasycić nasze serca Sobą tak, że rozjaśnia się fiolet, stając się różową wonią radości i pokoju!

II NIEDZIELA ADWENTU

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

II NIEDZIELA ADWENTU | (Łk 3, 1-6)
«Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!»


Jak mamy swoje ulubione miejsca, sklepy czy coś, co po prostu lubimy, to wiemy, gdzie się to znajduje, na jakiej ulicy jest i też wiemy doskonale jak tam się dostać.

Dzisiaj słyszymy w Drugą Niedzielę Adwentu, aby prostować ścieżki dla Pana, aby przygotować Mu drogę. Mówiąc wprost: wejdź na tę drogę, na której On jest; wejdź na ten szlak, po którym Pan będzie przechodził!!

Ostatnio właśnie to sobie uświadomiłem, że czas Adwentu to taka chwila i , aby zrezygnować ze wszystkich dotychczasowych ścieżek tak, aby odkryć i wybrać tę, na której będzie szedł Pan, by móc Go spotkać! Trudne jest to w naszym życiu, bo to jest rezygnacja z tego, co się do tej pory robiło, do czego się człowiek przyzwyczaił, mimo wszystko bez zejścia z drogi na której jest grzech, wygoda, lenistwo – nie można jednocześnie być tam, gdzie jest cnota, wytrwałość i zaparcie się siebie! A to jest droga Pana, Jego ścieżka, na której się zjawi prędzej czy później; to są szlaki, na których można Go spotkać!

Dlatego trzeba nam prostować nasze życie i walczyć, aby nie wybierać złych dróg na których nie ma Boga, tylko te gdzie Bóg zawsze przechodzi!!

I NIEDZIELA ADWENTU

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

I NIEDZIELA ADWENTU | (Łk 21, 25-28. 34-36)
Oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa


Kolejny Adwent w naszym życiu – różnie się reaguje: raz cieszy, bo roraty i w ogóle zbliża się klimat świąteczny, ale bywa, że mogą już nudzić coroczne przygotowania do świąt, które pozornie nic nie dają, bo wciąż wracamy do punktu wyjścia.

Dzisiaj w Ewangelii tak mocno dociera do mnie zdanie Jezusa, żeby „nabrać ducha”. Muszę przyznać, że ilekroć czytałem tę Ewangelię, nigdy wcześniej nie zwróciłem uwagi na to zdanie.

Jakie to to jest istotne, aby w czasie Adwentu nabrać ducha, aby przygotowując się na zbliżające święta, nabrać tego Ducha, dzięki któremu dobrze przygotujemy się na Narodziny Pana.
Będąc na Eucharystii trzeba prosić Boga, aby napełnił nas Swoim Duchem, który wesprze nasze oczekiwania, naszą czujność oraz modlitwę tak, abyśmy nie stracili czasu, który otrzymaliśmy,

Jezus narodzi się, to pewne! On przyjdzie! Nabierzmy Ducha, gdyż zbliża się nasza miłość, nasza radość, nasza nadzieja – nasze odkupienie!

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA | (J 18, 33b-37)
Królestwo Chrystusa nie jest z tego świata


Zazwyczaj tak jest, że król w swoim państwie, w swoim kraju, jest na pierwszym miejscu. Ma zawsze zaszczytne i jedyne miejsce do siedzenia, jego głos jest słuchany, poważany i też niejednokrotnie decydujący. Ma moc wpłynięcia na prawo i zasady panujące w konkretnym kraju, czyli tym samym wpływa na życie konkretnych ludzi.

Jeżeli dziś obchodzimy Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata i bierzemy w niej udział, to warto zadać sobie pytanie: czy Jezus jest Królem mojego życia? Czy ma pierwsze zaszczytne miejsce? Czy słucham Jego Słów i wprowadzam je w życie? Czy Jego nauka i prawo ma realny wpływ na mnie? Czy Jego zdanie jest najważniejsze?

Jezus jest Królem, który nigdy nie podjął żadnej wojny, ani nie podbił żadnego kraju. On chodził i głosił, uzdrawiając i nauczając, a w ten sposób poszerzał Swoje Królestwo, Królestwo Miłości i Pokoju! Jeżeli chcemy, aby miłość i pokój zapanowały w naszym życiu, trzeba aby Król, Jezus Chrystus, był w nim prawdziwym Królem, Królem, któremu oddamy pierwsze miejsce i przyjmiemy Jego naukę jako jedyną i prawdziwą!!

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA | (Mk 13, 24-32)
Sąd ostateczny


Chcielibyśmy wszystko wiedzieć: kiedy, gdzie i jak, próbujemy wszystko wyjaśnić, przeanalizować i udowodnić. Żyjemy w takim świecie, który ma monopol na wiedzę i który tę wiedzę stawia ponad wszystko. A dziś ostatnie zdanie Ewangelii ukazuje nam, że nawet Jezus wszystkiego nie wie, że datę końca świata zna tylko Bóg Ojciec.

Jakie to uwalniające i ważne, żeby sobie uświadomić, że nie wszystko muszę wiedzieć, że nie we wszystkim muszę być najlepszy, że nie jest najważniejsze wiedzieć dużo, najważniejsze jest wiedzieć to, co istotne.

Przypomina nam dzisiaj Jezus jak ważne są znaki, które daje Bóg, że nawet jeżeli czegoś nie wiemy to znajomość znaków, uważna obserwacja i czujność pomoże nam przygotować się na to, co ma nadejść, co, być może, wydarzy się w naszym życiu.

Bóg daje wszelakie znaki, aby nas nic nie zaskoczyło, tylko byśmy mieli szansę być przygotowanymi na wydarzenia, które mają nastąpić. Kto trwa na modlitwie i przygląda się Bożym znakom, jest w stanie przygotować swoje serce na to, co ma nastąpić.