XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA | (Mt 21, 33-43)

Kiedy zwracamy komuś uwagę, bądź też zwracają ją nam inni, czy jak ktoś nam mówi jak coś trzeba zrobić, bądź nas w czymś poucza, częsty zwrot, którego wtedy używamy brzmi: „no, przecież wiem”, albo „no, tak myślałem właśnie”. I z jednej strony dajemy innym do zrozumienia, że coś wiedzieliśmy, a z drugiej nasza postawa zdradza nas, że nie mieliśmy zielonego pojęcia o tym, o co nas pytają.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówiąc przypowieść stawia faryzeuszom pytanie i okazuje się, że ich odpowiedź jest bardzo dobra, wręcz idealna – wykazują się wiedzą, bo dobrze odpowiadają na postawione im pytanie, ale nie rozumieją, że to pytanie dotyczy ich samych. Z jednej strony wykazują się wiedzą, a z drugiej okazuję się, że nie zrozumieli nic z tego, co Jezus chciał im przez tę przypowieść powiedzieć.

Dlatego, kochani, bardzo ważne jest, abyśmy potrafili tak słuchać Boga, tak czytać Pismo Święte, aby nie tyle co znać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, co zrozumieć je z perspektywy swojego życia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili Słowa Jezusa odnosić do swojego życia, konfrontować je z naszymi postawami, wypowiadanymi słowami, z moim podejściem do drugiego człowieka.

Rozpoczęliśmy miesiąc październik, w którym szczególnie czcimy Matkę Boża Różańcową – kiedy Archanioł przyszedł do Maryi, Ona powiedziała: „niech mi się stanie”, czyli: tak, zgadzam się; nie powiedziała: rozumiem, tylko: chcę doświadczyć tego, o czym mówisz.

W naszym życiu właśnie chodzi się o to, abyśmy Słowo przyjęli tak, jak Maryja – niech nam się tak stanie, jak słyszymy; niech doświadczymy tego, o czym mówi Jezus; niech zrodzi to prawdziwe owoce duchowe w naszym życiu! Maryja nie wiedziała wszystkiego, nie znała odpowiedzi dlaczego Jezus przebywał w świątyni, podczas gdy Oni 3 dni Go szukali; mimo to swoje doświadczenie wiernie chowała w sercu i trwała przy Bogu!

Prośmy Jezusa, aby doświadczenie Jego Osoby, Jego Słów przemieniało nasze życie, abyśmy wydawali owoce dzięki, którym zasłużymy na Królestwo Niebieskie!