XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

XVIII NIEDZIELA ZWYKŁA | (Mt 14,13-21)

Każdy z nas w swoim życiu doświadczył, doświadcza, bądź na pewno doświadczy ograniczeń. Momentów, w których czegoś nie wiedział, czegoś nie umiał, nie potrafił w danej sytuacji odpowiednio zareagować, doradzić, czy stanął w jakiejś sytuacji po prostu bezradny. Bywa to bardzo trudne, a nawet bolesne zmierzyć się z własnym „NIE”!

Dzisiaj w Ewangelii uczniowie stają w takiej sytuacji, w której nie są w stanie nic zrobić. Zbyt mała ilość jedzenia nie jest w stanie sprostać Słowom Jezusa – jednak Jezus nie mówi: zróbcie to beze mnie, działajcie sami, a Ja popatrzę jak wam idzie – Jezus nigdy nie daje takich zadań, których by człowiek nie mógł wykonać, Jezus nigdy nie prosi o coś, czego nie jesteśmy w stanie zrobić – kiedy przychodzi nam pełnić wolę Bożą, nawet wtedy, kiedy wydaje nam się to niemożliwe, trzeba ze swoim „NIE” przyjść do Jezusa, a On Swoją łaską dopełni wszelkich naszych braków i stanie się „TAK”!

Scena z Ewangelii, kochani, uczy nas dzisiaj, że ze wszystkim trzeba przychodzić do Jezusa. Jeżeli doświadczamy: nie potrafię kochać, nie potrafię przebaczyć, nie umiem z tym żyć, nie wiem jak rozwiązać daną sytuację, nie potrafię pojąć konkretnej wiedzy, nie umiem się modlić: z każdym naszym „NIE” trzeba przyjść do Boga i dać to, co mamy i tyle, ile mamy, a On w swojej mocy pomnoży nasze braki i w sytuacji wręcz niemożliwej i nie do rozwiązania ujrzymy Boże działanie i stanie się „TAK” , czyli wypełni się wola Boża.

Jezus chce nas zapraszać do działania, do czynienia tego, co On sam mógłby na spokojnie zrobić. Chce nas Jezus czynić wspólnikami swoich cudów, wspólnikami dzieła zbawienia tak, abyśmy mieli w całym tym planie udział. Bóg „nie może zbawić nas, bez nas” – dlatego powierza nam zadania, dzięki którym dostąpimy zbawienia.