XIII NIEDZIELA ZWYKŁA

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

XIII NIEDZIELA ZWYKŁA | (Mt 10,37-42)
Kto was przyjmuje, mnie przyjmuje

Często używamy słowa „kocham”. Kocham lody, kocham pływać, kocham mojego kota, kocham jeść, kocham Ciebie. Mimo, że używamy tego samego słowa, to mamy świadomość, że „kocham” nie zawsze oznacza to samo i choć używamy go w różnych momentach, to znaczenie tego słowa zależy od adresata i sytuacji, a nie od samego „kocham”.

Dzisiaj Jezus mówi mocne słowa, że jeżeli kochamy kogokolwiek bardziej niż Jego, nie jesteśmy Go godni. Jeżeli kochasz bardziej swoje dziecko, swoją żonę, swoją rodzinę, Jezus mówi: „nie jesteś Mnie godzien”… – prawda, że mocne?!

Zastanawiałem się nad tymi słowami i uświadomiłem sobie, jaką miłością obdarzył mnie Bóg – miłością maksymalną, nieskażoną egoizmem, dumą oraz pychą! Bóg pokochał mnie bezinteresownie, a my, niestety, tak siebie nawzajem kochać nie potrafimy. Jeżeli uważamy, że kochamy lody, to dlatego, że są smaczne, jeżeli kochamy spać, to dlatego, że odpoczywamy i bardzo często kochamy siebie z jakiegoś powodu i daleko nam do takiej miłości, jaką Bóg nas kocha.

Dlatego dziś Jezus mówi, że mamy Go kochać najpierw i najmocniej, ponieważ w ten sposób będziemy starali się odwzajemnić najczystszą miłość, a tym samym zaczniemy tą miłością – miłością bezinteresowną, kochać każdego począwszy od męża, dzieci, po każdego innego człowieka!

Jest to bardzo trudne, ponieważ najpierw trzeba odkryć tę miłość, którą obdarza mnie Bóg. Jeżeli jej doświadczymy, ona zacznie nas przemieniać i będziemy wiedzieli, że bez niej nie będziemy potrafili prawdziwie kochać! Widzimy sami co dzisiaj jest nazywane miłością i jak ona wygląda. Jeżeli chcemy prawdziwie i bezinteresownie kochać, trzeba najpierw odkryć Bożą miłość i prosić Jezusa, aby każdego dnia wlewał w nasze serca Swoją miłość.