UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY ŚWIĘTEJ | (J 3,16-18)

Jest takie żydowskie opowiadanie (midrasz) o niebie i piekle. Pewien człowiek chciał zobaczyć niebo i piekło. Bóg postawił go przed dwoma drzwiami, za jednymi było piekło, a za drugimi niebo. Najpierw Bóg otworzył drzwi prowadzące do piekła. Byli tam ludzie siedzący dookoła stołu, na którym stało pyszne jedzenie, ludzie ci byli bardzo smutni, przygnębieni, nie rozmawiali ze sobą. Zapach tego jedzenia powodował, że człowiek, który oglądał piekło sam zgłodniał. Ludzie, którzy tam byli, niestety nie mogli zjeść tej potrawy, ponieważ mieli łyżki z bardzo długimi uchwytami, przez które niemożliwym było cokolwiek zjeść. Później weszli do nieba, a tam wszystko tak samo: ludzie siedzą wokoło stołu, na którym również stoi pyszne jedzenie, jednak ci są uśmiechnięci, szczęśliwi, rozmawiają ze sobą. Zdziwiony człowiek zapytał Boga o co chodzi. Bóg odpowiedział, że w piekle, każdy myśli o sobie i nikt nie wpadł na to, że takimi łyżkami może jeden drugiego wspólnie nakarmić, byli tak skupieni na tym, że nie mogą mieć tego czego chcą, że nie wpadli na to, aby jeden pomógł drugiemu. Nie przyszło im do głowy, że wspólnie, jeden dzięki drugiemu, mogliby osiągnąć cel.

Dziś, kochani, jest Uroczystość Trójcy Świętej! Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty – Trzy Osoby Boskie, które żyją w ciągłej relacji, czyli Jedna Osoba jest nakierowana na Drugą i na odwrót, choć mogą działać oddzielnie, to jednak nigdy żadna z Nich nie myśli o Sobie, zawsze działają w imię Trójcy – tak jak piłkarz, czy siatkarz, zawsze grają w konkretnej drużynie, tak samo Pan Jezus, Bóg Ojciec czy Duch Święty zawsze działają w imię Trójcy Świętej!

Jakie to jest ważne, aby sobie uświadomić, że to co nas upodabnia do Trójcy Świętej, to możliwość kochania i życia dla innych! W niebie, czyli tam gdzie Bóg Trójjedyny ma swoje mieszkanie, są tylko ci, którzy potrafią myśleć o innych, potrafią kochać i przebaczać! Dlatego trzeba nam się stawać świętymi, a jak to robić? Jak ukierunkować nasze serca na taką postawę, aby przestać myśleć tylko o czubku własnego nosa i zauważać człowieka, który jest obok mnie? Potrzeba nam robić to, co święte i przebywać w świętej przestrzeni.

Mamy zadatki, a nawet obowiązek być świętymi, ponieważ jesteśmy po Chrzcie ŚWIĘTYM, mamy możliwość korzystania ze Spowiedzi ŚWIĘTEJ, możemy uczestniczyć we Mszy ŚWIĘTEJ, możemy czytać Pismo ŚWIĘTE, mamy możliwość adoracji, czyli odprawiania godziny ŚWIĘTEJ, możemy odmawiać różaniec ŚWIĘTY – możemy tak wiele ŚWIĘTYCH rzeczy robić, które pomogą nam stawać się ŚWIĘTYMI – a jak tego byłoby mało, mamy NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT I NAJŚWIĘTSZĄ MARYJĘ PANNĘjeżeli chwycimy się tych dwóch kolumn, o których mówił św. Jan Bosko, to mamy gwarantowane niebo!!!

Masaccio, „Święta Trójca”; ok. 1425, fresk, Kościół Santa Maria Novella we Florencji