ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO | ( Łk 2,22-40)

„Kto oddaje i zabiera, ten się w piekle poniewiera” – to zdanie bardzo często słyszałem kiedy byłem dzieckiem. Mówiliśmy je wtedy, kiedy ktoś nam coś dał, a później chciał to odebrać. Jako dziecko byłem przekonany, że jak już ktoś coś ofiarował, to nie miał prawa później tego nam odbierać i to zdanie było taką gwarancją i przypomnieniem każdemu, kto chciał postąpić inaczej.

Dzisiaj przeżywamy uroczystość Ofiarowania Pańskiego, Maryja oddaje Bogu Jezusa godząc się tym samym na to wszystko, co Bóg dla Nich przygotował. Maryja dała Bogu Słowo i nigdy się nie wycofała!

Dzisiejsze święto, które obchodzi Kościół, jest dla nas wszystkich przypomnieniem każdego słowa jakie daliśmy Bogu oraz wypełnieniem tych słów w naszym życiu. Wiemy doskonale ile potrafimy obiecać, ile potrafimy w różnych sytuacjach życiowych, szczególnie tych trudnych, ofiarować Bogu obietnic. A okazuje się, że czas bardzo szybko weryfikuje naszą wierność i gorliwość w tym wszystkim co postanowiliśmy wobec Boga, co Mu ofiarowaliśmy jako obietnicę, czy też jakieś wyrzeczenie. Wiarygodność naszych słów najprościej można sprawdzić za każdym razem kiedy odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne – jak mówimy „wyrzekamy się” czy „wierzę”. Za każdym pytaniem idzie nasza konkretna postawa i słowa – jednak jakie to ma przełożenie w życiu codziennym?

Potrafimy pamiętać i egzekwować słowa i obietnice, które nam złożono. Sprawia nam to ból i przykrość, jeżeli ktoś nas okłamie, czy wycofa się z tego co obiecał, dlatego dziś tak ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, jacy my jesteśmy wobec Boga i czy nie sprawiamy Mu przykrości, kiedy dużo obiecujemy, a bardzo szybko zapominamy, bądź się z tego wycofujemy.
Maryja daje Bogu Jezusa i nigdy nie rości sobie praw do Niego, choć jest jej dzieckiem. Wraz z Nim ofiaruje Bogu siebie i również w najtrudniejszych momentach życia nie ma pretensji, tylko przyjmuje wszystko co przychodzi, będąc wierną każdemu wypowiedzianemu słowu wobec Boga. Maryja dała Bogu Słowo oraz siebie i nigdy Mu tego nie odebrała.

Jej postawa przypominam nam jak ważne jest bycie wiernym temu, co się powiedziało, co się obiecało i temu co się ofiarowało – aby być w tym wszystkim konsekwentnym, mimo wszystko!