GAUDETE

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

III NIEDZIELA ADWENTU – GAUDETE|(Mt11,2-11)

Wyobrażenia Boga na przestrzeni dziejów były dosłownie przeróżne. Od dziadka, który siedzi sobie na chmurze i spogląda na ziemię – co się tam dzieje, po straszliwego władcę, który tylko czeka, aż człowiek popełni grzech, żeby móc go ukarać. Bóg widziany był również jako sędzia, albo ktoś, kogo w ogóle nie interesuje człowiek, ani świat i to co się z nim dzieje.

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam Jana, który doświadczony więzieniem, doświadczony trudnościami zaczyna się zastanawiać: czy Jezus jest Tym, na Którego czekają. Wyobrażenie Boga, jakie posiadał Jan oraz ówcześni Żydzi, było dość różne od tego jaki Bóg w rzeczywistości jest i jaki przyszedł na ziemię!

Dzisiejsze Słowo, kochani, dosłownie zmusza nas do tego, abyśmy odsłonili przed sobą obraz Boga, który nosimy w sobie. To jest bardzo ważne, bo może się okazać, że całe życie czekaliśmy na narodziny kogoś, kto w ogóle nie istnieje. Być może ciągle myślimy, że narodziny Boga objawią się tym, że w końcu wygramy sporą sumę pieniędzy, że sąsiad mieszkający obok, który nas ciągle denerwuje, w końcu się przeprowadzi, że dostaniemy wyczekiwany awans w pracy.

Kochani, trzeba najpierw dobrze poznać Boga, aby móc Go rozpoznać gdy przyjdzie. Jan Chrzciciel, który sam wskazał swoim uczniom na Jezusa, że jest oczekiwanym Mesjaszem, zaczął wątpić, bo nie takiego Boga oczekiwał, nie na takiego Boga czekał – zdawało mu się, że Bóg zrobi porządek z Rzymianami, że wyzwoli naród Żydowski, a jednak Pan przyszedł jako zupełnie kto inny!!!

Jaki dziś noszę obraz Boga? Jeżeli jest on błędny, mogę czekać na kogoś, kto nigdy nie przyjdzie, ale jeżeli mój obraz Boga jest taki, jakim naprawdę jest Bóg, to trzeba nam ufnie i gorliwie czuwać, bo Pan jest już blisko, a On się nigdy nie spóźnia! Ten, Który idzie jako kochające Dziecię, będzie pukał do serc wielu, będzie bardzo delikatnie i subtelnie przychodził do każdych drzwi, może przybrać różną postać, nie przyjdzie w triumfie i chwale, przyjdzie w pokorze i cichości, a kto nie zwątpi do tego czasu, tego zaszczyci Swoją obecnością sam Bóg!!