XIX NIEDZIELA ZWYKŁA

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

XIX NIEDZIELA ZWYKŁA |(Łk 12,32-48)

Dziś bardzo mocno rozwinęła się struktura ochrony człowieka. Jest bardzo sporo firm, które oferują chronić nasze mienie, chronić nas. Dużo dziś jest zabezpieczeń przed tym, aby nas nikt nie okradł, nie zabrał nam tego, co należy do nas, nie dostał się do wiadomości, które posiadamy. Hasła, różne klucze służące zabezpieczeniom, telefony, które blokujemy i odblokowujemy dzięki liniom papilarnym. Współczesny człowiek powinien czuć się bardzo spokojny o siebie i o to co posiada, bo z każdej strony jest chroniony i zabezpieczony.

Dzisiejsza Ewangelia mówi nam o tym, abyśmy chronili przed złodziejem to, co jest dla nas najcenniejsze – abyśmy nie dali sobie wykraść MIŁOŚCI I WIARY z serca!

Tak jak potrafimy zabezpieczyć wszystko w naszym życiu, aby nam nikt tego nie odebrał, trzeba zadać sobie pytanie: czy właściwie chronię moją wiarę, moją miłość? Czy zabezpieczam to, co najcenniejsze dla mnie, tak samo jak potrafię zabezpieczyć swój telefon, tak jak potrafię ubezpieczyć siebie i swoją rodzinę?

Kiedyś trafił do mnie pewien człowiek, który dosłownie biegł za pieniądzem i zaczął doświadczać ogromnych trudności psychicznych oraz duchowych. Mówił mi, że on wszystko i wszystkich ubezpiecza, począwszy od firmy po rodzinę, samochód, dom, oraz siebie, twierdząc, że w ten sposób będzie spokojniejszy. Jednak im więcej się ubezpieczał, tym większy niepokój wkradał się w jego serce oraz życie. Spowodowało to u niego niemożność odpoczynku oraz ciągły stres i lęk przed utratą jakichkolwiek pieniędzy. Człowiek ubezpieczył wszystko, zabezpieczył wszystkich, jednak zaczął tracić to co najważniejsze, powoli i stopniowo zaczął odchodzić od Boga, w domu lęk zastąpił miłości.

Kochani, można w życiu czuwać i ochraniać wszystko i wszystkich, a przestać myśleć o tym, co przecież dla nas ludzi wiary jest najważniejsze! Dlatego warto dziś postawić sobie pytanie o to, czy faktycznie dobrze chronię moją wiarę? Czy każdego dnia myślę o niej? Czy mam świadomość niebezpieczeństw jakie czyhają, aby odebrać mi to co najcenniejsze?

Zło ma to do siebie, że czasem daje nam wszystko inne, aby w zamian odebrać nam wiarę, ponieważ szatan doskonale wie, że dzięki wierze możemy być zbawieni, a cała reszta, którą oferuje świat, nie da nam nieba! Dusza ludzka jest nieśmiertelna, wszystko inne przeminie, ona nigdy – dlatego tak ważne jest czuwanie, zabezpieczenie naszej wiary i walka o nią każdego dnia. Rezultat tej czujności to albo wieczne potępienie albo wieczne zbawienie!!!