IV NIEDZIELA ZWYKŁA


ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

IV NIEDZIELA ZWYKŁA |(Łk 4, 21-30 )

Dość dawno odwiedziłem kolegę w Toruniu. Jechaliśmy tramwajem prawie przez całe miasto i w tym czasie opowiadałem mu rzeczy dla mnie bardzo ważne, a on dając mi do zrozumienia, że słucha, kiwał głową i co trochę przytakiwał. Mówiłem około 15 minut, a on słuchał. W pewnym momencie zapytałem go, co on o tym wszystkim sądzi, a wtedy, ku mojemu zdziwieniu, zapytał: „a co mówiłeś?”

Co niedzielę, bądź nawet częściej, słuchamy Słowa Bożego i odpowiadamy: „Bogu niech będą dzięki”, bądź: „Chwała Tobie Chryste” dając tym samym wyraz naszego zrozumienia. Przytakujemy na usłyszane Słowo tak, jak byśmy dobrze go słuchali i doskonale rozumieli, ale okazuje się, że gdyby nas zapytano co było w dzisiejszej Ewangelii, poprosilibyśmy, aby ją powtórzono.

Słuchanie Słowa Bożego jest bardzo ważne, bo z jednej strony trzeba Słowo usłyszeć, a z drugiej zrozumieć – z czym mają problem ludzie z dzisiejszej Ewangelii, którzy słuchają Jezusa, przytakują Mu, ale zaraz mają problem z Jego Osobą, a tym samym z tym, co później mówi.

Jak się kogoś dobrze nie zna, to można nie rozumieć jego zachowań, słów i postaw, ale gdy się tę osobę dobrze pozna, okazuje się, że wszystko jest zrozumiałe i jasne. Jeżeli nie zna się Jezusa, można mieć problem z tym co mówi, można mieć trudność, aby z jednej strony pojąć, a z drugiej zaakceptować Jego Słowa. Jedni, ze względu na to co mówi Chrystus, są w stanie oddać życie, a drudzy na Słowo Jezusa chcą Go pozbawić życia.

Dobrze jest dzisiaj zwrócić uwagę na to, jak reaguję na Słowo Boga, czy go w ogóle słucham, rozumiem? Czy go przyjmuję i akceptuję? Można się oburzać i złościć twierdząc, że nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, a można obrać Pismo Święte jako życiową mapę, wersety jako swoiste współrzędne geograficzne i iść przez życie pewnie i ufnie. Bóg nie rozkazuje i nie nakazuje, On zaprasza na drogę zbawienia dając nam Mapę – Swoje Słowo, abyśmy się nie pogubili!!!