Uroczystość Objawienia Pańskiego


ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

Uroczystość Objawienia Pańskiego | (Mt 2,1-12)

Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego – Jezus odkrywa swoją godność Syna Bożego przed całym światem . Trzej Królowie, Mędrcy ze Wschodu, symbolizują „świat”, który szuka Boga, a Bóg zawsze daje znaleźć się tym, którzy Go szczerze szukają!

Ewangelia ukazuje nam dziś Mędrców ze Wschodu, którzy przez większość swojego życia przyglądają się gwiazdom, aby z nich odczytać Boże przesłanie. Nie traktują gwiazd, słońca, księżyca jako bóstwa, lecz dzięki nim odnajdują drogę do Jezusa! Podejmują trud wyprawy, ufając, że zakończy się ona spotkaniem Jezusa i faktycznie tak się dzieje!

A naród wybrany, który wszystko ma zapisane, przepowiedziane, łącznie ze wskazaniem miejsca narodzin Mesjasza, nic nie zauważa. Bóg rodzi się dosłownie obok, a oni nie mają zielonego pojęcia co się dzieje! O wszystkim informują ich Mędrcy, którzy choć nic dokładnie nie wiedzą, ufają!

Pokora to to, co charakteryzuje Trzech Króli – choć mają swoją godność królewską, przychodzą oddać pokłon Dziecku. Znieść tego nie może Herod, który pełen zazdrości i strachu, w małym Dziecku dostrzega rywala i Tego, który chce mu odebrać to, co ma.

Objawienie Pańskie, kochani, to uroczystość, która uczy nas pokory i uświadamia nam, że można mieć Boga tak blisko siebie, a Go nie dostrzec, że można być ciągle złym na Niego myśląc, że chce nam coś odebrać, że pozbawił nas wielu rzeczy czy nawet ukochanych osób. A można pokornie szukać i szukać, aż w końcu odnajduje się Tego, który dla świata niedostrzegalny jest bardzo blisko!

Bóg jest pośród nas, niedawno się narodził, jednak nie wszyscy będą uczestnikami Objawienia Pańskiego – tutaj trzeba pokory!