IV NIEDZIELA ADWENTU


ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

IV NIEDZIELA ADWENTU | (Łk 1,39-45) Maryja jest Matką oczekiwanego Mesjasza

Kolejne Boże Narodzenie… Różne myśli przychodzą nam do głowy, kiedy myślimy o świętach. Zauważyłem to ostatnio w szkole, kiedy poruszyliśmy temat świąt i ich obchodzenia. U niektórych uczniów pojawiła się radość i ekscytacja, a u niektórych łzy. Boże Narodzenie tak ważne święto, a tak różnie się je obchodzi. Jednak, jeżeli jest to naprawdę ważne wydarzenie, to „komuś” będzie mocno zależeć na tym, abyśmy nie dostrzegli tej wyjątkowości, a skupili się na wszystkim innym!

Dzisiaj w Ewangelii słyszymy jak Maryja z pośpiechem wyrusza do swojej kuzynki Elżbiety. Archanioł powiedział Jej o brzemienności krewnej i Maryja – bez jakiegokolwiek zawahania czy wątpliwości, wyruszyła w drogę.

Postawa Maryi jest z jednej strony piękna – Maryja doskonale wie, że jej krewna jest w podeszłym wieku i będzie potrzebowała pomocy, a z drugiej strony przedziwna, dlatego, że ani pośpiech, ani pomoc krewnej nie przysłaniają Jej Jezusa i Jego narodzin! Oznacza to, że pośród naszego tempa i różnych zajęć, można dobrze przygotować swoje serce na narodziny Jezusa i nie utracić czujności mimo przeróżnych zajęć!

Sekret Matki Najświętszej to Jej wiara i miłość do Boga. Ona wie po co to wszystko i wie, kto jest Najważniejszy. Dlatego wszystko inne jest dodatkiem, a nie przeszkodą. Maryja jest dla nas pięknym wzorem przeżywania Adwentu i ostatniej niedzieli przed samym Bożym narodzeniem, jak również nieodzowną pomocą, byśmy nie ustali w czujności i oczekiwaniu, by tempo i zaangażowanie w przygotowanie świąt nie stały się przeszkodą w spotkaniu Jezusa!

Boże Narodzenie to święta, które trzeba odkryć, bo przysłoniło je dużo zła i cierpienia, przysłoniło je dużo bólu i niezrozumienia. Można je porównać do listu, który rodzice wysyłają swoim dzieciom, które przestały ich odwiedzać. List ma tyle części, ile jest dzieci i przeczytać całość można tylko wtedy, kiedy wszyscy zjadą się w jedno miejsce i list połączą. Boże Narodzenie jest wtedy, kiedy rodzina jest przy stole cała, a ich serca łączą się w jedno poprzez wzajemną miłość i szacunek, poprzez wspólne przyrządzanie wieczerzy wigilijnej oraz ubieranie choinki, przez składanie sobie życzeń i śpiewanie kolęd. I kiedy Jezus, który się rodzi, może całej rodzinie pobłogosławić i ich umocnić na kolejny rok wspólnego życia!