BÓG DAJE CUDOWNY POKARM


ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

XVIII Niedziela Zwykła| (J 6,24-35)

Ostatnio trafiłem na cytat znanego aktora, Jim’a Carrey’a, „Chciałbym, żeby każdy człowiek miał szansę kiedyś stać się sławnym i bogatym oraz żeby kupił wszystko o czym marzył – bo tylko w ten sposób zrozumie, że nie taki jest cel życia.”

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy Słowa Jezusa: „Zabiegajcie nie o ten pokarm, który niszczeje, ale o ten, który trwa na życie wieczne, a który da wam Syn Człowieczy.” Gdybyśmy dobrze wejrzeli na swoje życie, uświadomilibyśmy sobie jak wiele wysiłku, trudu, energii ładujemy w to wszystko co przemija, co niszczeje, a jak mało zabiegamy o to, co trwa na wieczność!

Doświadczając kolejnego obozu Drużyny Chrystusa znów uświadamiam sobie, że to, co w życiu ważne, a nawet najważniejsze to Bóg, który przychodzi do człowieka przez drugiego człowieka ze swoją miłością, dobrocią, czułością, łagodnością, z wyrozumiałością i pokojem! Bardzo dobrze widać to pośród dzieci, które będąc daleko od domu potrzebują tylko tego, aby okazać im serce i zwrócić na nie uwagę! Dorośli już o tym zapominają i dążą do tego, aby mieć, posiadać i być kimś, a dzieci chcą być z kimś i doświadczać dobra, poprzez rozmowę, zabawę, modlitwę! Dzieci potrzebują nas, ale i my dzieci – bo one bardzo często nas dorosłych sprowadzają na dobre tory życia i swoją dziecięcą prostotą i zaufaniem wskazują na prawdziwy cel życia!

Świat mówi, że trzeba modnie wyglądać, więc zabiegamy o wygląd; mówi że trzeba dobrze zjeść, więc dobrze jemy; że trzeba zdrowo jeść, więc zdrowo jemy; pokazuje nam co jest na topie, więc robimy wszystko tak, aby być na topie. Niby nic niewinnego, ale pośród wskazań jakie stawia nam świat, zaraz pojawiają się inne, które nie tylko mówią o tym co jeść i jak wyglądać, ale również jak żyć, w kogo wierzyć i co to znaczy miłość. Lecz jeżeli jesteśmy ludźmi wiary, trzeba zadać sobie pytanie: kogo słucham i kto mi w życiu wyznacza cele? Świat czy Bóg? To co ze świata przemija, a zarazem nigdy do końca nie jest pewne, że to dla nas dobre; a to co daje Bóg, trwa wiecznie i ZAWSZE jest z pożytkiem dla nas! Świat nas nigdy nie nakarmi i nie nasyci tak, jak powiedział cytowany aktor – będziemy cały czas zabiegali o to, co przemija i dalej nic… a Jezus dzisiaj daje nam poprzez Słowo zapewnienie: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”.