NIEDZIELA ZWYKŁA 27.08.2017

ŻYJ W ŚWIETLE SŁOWA BOŻEGO…

zaprasza ks. Patryk Wojcieszak

Im dłużej żyjemy, tym więcej ludzi poznajemy. Można powiedzieć, że z biegiem lat przybywa nam znajomych. Jednak, choć znamy sporo ludzi to na różne sposoby. Jednych znamy ze słyszenia, innych znamy z widzenia, innych tylko kojarzymy, a innych znamy osobiście. Tych ostatnich również znamy na różne sposoby, bo można kogoś poznać i być z nim na „siema”, można kogoś poznać i chcieć go poznawać bardziej, można kogoś poznać i stać się dobrymi kumplami, a można kogoś poznać i zostać z tą osobą przyjaciółmi. Bywają i takie znajomości, które niestety po pewnym czasie okazują się bolesne i po paru latach kumplowania dochodzimy do wniosku, że kogoś w ogóle nie znamy…

Dzisiaj Jezus pyta swoich Apostołów za kogo Go mają, to znaczy, czy wiedzą z kim mają do czynienia, czy Go znają? To pytanie jest skierowane dzisiaj do nas wszystkich: czy znam Jezusa, czy wiem kim On jest? Czy znam Go tylko ze słyszenia, z katechezy, od rodziców, albo gdzieś w Kościele słyszałem; czy może znam Go z widzenia – jakieś wizerunki, obrazki, czy można film widziałem, gdzie był Jezus; może Go tylko kojarzę, dość często powtarza się „o Jezu”, więc od czasu do czasu sobie o Nim przypomnę?

Warto zadać sobie kochani dzisiaj pytanie, na ile znam Jezusa i czy poznałem Go kiedykolwiek osobiście? A jeżeli tak, to w jakiej bliskości z Nim na dzień dzisiejszy jestem? Czy jestem z Nim tylko na „witaj”, czy chcę Go wciąż poznawać, czy może jestem już z Nim w stałej relacji, a może już się z Nim zaprzyjaźniłem?

Odpowiedzią na te pytania, będzie znajomość Jezusa, to znaczy kim On dla mnie jest. Jeżeli dzisiaj kochani potrafimy odpowiedzieć kim jest Jezus i kim dla mnie jest, będziemy wiedzieli na ile Go znamy, będziemy wiedzieli w jakiej relacji z Nim jesteśmy i czy w ogóle się z Nim znamy.

Dzisiaj w Ewangelii Piotr odpowiadając na pytanie Jezusa wyznaje wiarę w Niego, a tym samym pokazuje, że wie kim jest Jezus, i że Go zna. Jezus odwzajemnia się tym samym mówiąc Piotrowi kim on jest i jakie będzie jego zadanie. Ten dialog kochani, to ogromna prawda życia duchowego – kto poznał Jezusa i wie kim On jest, pozna prawdziwego siebie, uświadamiając sobie prawdę na własny temat. Odkryje swoje powołanie, czyli zadanie jakie czeka na niego i pewność, że znając Jezusa i żyjąc z Nim w bliskości podoła temu zadaniu.

Piotr, dziś nazwany Opoką, mógł się zastanawiać mocno nad tymi słowami kiedy wyparł się Jezusa. Jednak Piotr będąc przy Jezusie, będąc na dobre i złe w relacji z Nim, staje się Opoką i każdy z nas będąc przy Jezusie będzie stawał się tym, kim nigdy by sam z siebie nie został!